RSS
people

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

Zaburzenia te należą to zaburzeń lękowych. Objawiają się obsesyjnymi myślami, jednocześnie  bądź nie, z obsesyjnym wykonywaniem pewnych rzeczy. Obsesje to występowanie nie mających racjonalnego wytłumaczenia myśli. Pojawiają się one samoistnie, są natrętne i ciężkie do odsunięcia.

  Dotyczą zazwyczaj: religii, tożsamości seksualnej, strachu przed chorobą bądź ciągłego myślenia czy wszystko z pewnością zostało zrobione.

Skutkiem takiego myślenia jest występowanie uporczywych czynności, jak na przykład kilkakrotne wracanie się po wyjściu, w celu sprawdzenia czy żelazko zostało wyłączone, bądź każdorazowe mycie rąk po dotknięciu jakiegoś przedmiotu.

Kompulsje to wykonywanie pewnych czynności, których wykonywanie ma na celu zapobieżenie jakiegoś zdarzenia, które mogło by się stać, gdyby dana czynność nie została zrobiona. Przykładem może być mieszanie herbaty konkretną ilość razy. Np. równe 30, ponieważ występuje lęk, że herbata w innym wypadku będzie niesmaczna, bądź pocieranie rąk podczas mycia określoną ilość razy, ponieważ inaczej będą brudne i doprowadzą do jakiejś choroby.

Chociaż chorzy cierpiący na to zaburzenie zdaję sobie sprawę z tego, że ich zachowanie nie jest rozsądne, nie są w stanie nie wykonać swojego rytuału, ponieważ lęk przed konsekwencjami jest zbyt duży.

 

Leave a Reply