RSS
people

Kompulsywne objadanie się

Kompulsywne objadanie się to niekontrolowane zjadanie bardzo dużej ilości jedzenia, pomimo nie odczuwanie głodu. Jest to jeden z rodzajów uzależnień pokarmowych. Objawia się w postaci występujących co jakiś czas napadów obżarstwa. Osoba cierpiąca na to zaburzenie traci całkowicie kontrolę nad ilością pokarmów jaką zjada. Zazwyczaj także osoba taka je dużo szybciej, a to co zjada jest zazwyczaj wysokokaloryczne. Koniec posiłku następuje dopiero po odczuciu wyraźnego przejedzenia. Kompulsywne objadanie następuje zazwyczaj w samotności, ukrywane jest przed najbliższym otoczeniem, rodziną, znajomymi.

Kompulsywne objadanie się, tak jak inne zaburzenia łaknienia, jest zaburzeniem natury psychologicznej. Wynika ona z potrzeby stłumienia problemów emocjonalnych, występujących w codziennym życiu, z którymi człowiek nie potrafi sobie inaczej.

Objadanie takie jest uzależnieniem. Człowiek zaczyna w każdej sytuacji, w której wzrasta poziom stresu, sięgać po jedzenie i to po duże jego ilości. Skutkuje to ciągłym wzrostem wagi, a w rezultacie nawet otyłością, a także ciągłymi wyrzutami sumienia, wynikającymi z własnego zachowania. Podobnym zachowaniem objawia się bulimia. Różnica jest jednak taka, że bulimicy zwracają zjedzone uprzednio treści pokarmowe po ataku obżarstwa.
Osoby cierpiące na kompulsywne obżarstwo mają problemy z wyrażaniem emocji. Ataki obżarstwa powodują wyrzuty sumienia, oraz poczucie wstydu. Osoby na nie cierpiące boją się wzrostu wagi, a co za tym idzie, ciągle się odchudzają.Choroby te często występują o ludzi, u który od najmłodszych lat jedzenie pełniło bardzo ważną rolę, uktórych jedzenie pełniło funkcję „pocieszyciela” w chwilach smutku czy złości, ale także u osób, które były w dzieciństwie przekarmiane. U dorosłych osób jedzenie jest często zastępstwem miłości, której brak.

Aby skutecznie leczyć to zaburzenie, niezbędna jest opieka psychoterapeuty a także dietetyka. Ogromną rolę stanowi także wsparcie i zrozumienie ze strony bliskich, oraz ludzi z podobnymi problemami. Tak jak w przypadku innych uzależnień niesamowicie bardzo pomocna okazuje się grupa wsparcia.

Leave a Reply