RSS
people

Jak walczyć z depresją?

Już u co piątej osoby dorosłej przynajmniej raz w życiu można rozpoznać kliniczną depresję. Choroba ta jest jednym z najpoważniejszych schorzeń z jakimi zmaga się ludzkość. Objawia się poczuciem zmęczenia, niechęcią do aktywności, brakiem zainteresowań, gorszą pamięcią, spadkiem apetytu, uczuciem niepokoju i zaburzeniami snu. Depresja może przybierać różne stopnie nasilenia. Od formy łagodnej, w której występują tylko niektóre objawy, poprzez umiarkowaną, ze średnim nasileniem symptomów, aż do depresji ciężkiej, która łączy się z występowaniem myśli samobójczych. Każdy rodzaj zaburzenia bez względu na stopień nasilenia objawów, trzeba leczyć.

Depresja ustępuje pod wpływem oddziaływań farmakologicznych. Na rynku dostępnych jest kilkanaście rodzajów preparatów, które wykazują dużą skuteczność. Kuracja przeprowadzana jest pod okiem lekarza, który analizując objawy dobiera najodpowiedniejszy preparat. Leki zaczynają działać dopiero po okresie 2-4 tygodni, mogą wywoływać niewielkie działania niepożądane, ale nie uzależniają. O długości ich przyjmowania decyduje lekarz. Z reguły leki stosuje się przez dłuższy okres, tak aby objawy nie powróciły.
Obok leczenia farmakologicznego często niezbędna okazuje się być również psychoterapia warszawa, która w zależności od stosowanej metody, w różny sposób pomaga pacjentowi. Godne polecenia psychoterapie to:
– analityczna,
– psychodynamiczna,
– poznawcza,
– behawioralna,
– systemowa,
– humanistyczna,
– Gestalt i inne.
Pomocna może być również psychoterapia warszawa grupowa, która wykorzystuje procesy zachodzące pomiędzy członkami grupy do wzbudzenia nadziei, budowania wspólnoty ludzi z tym samym problemem i okazywania wzajemnego wsparcia.
Depresja wymaga dużego wsparcia ze strony rodziny. Jej rola powinna polegać na okazywaniu zrozumienia i empatii. Chory musi czuć się kochany i potrzebny. Nie można jednak wyręczać go w wykonywaniu podstawowych czynności, gdyż taka samodzielność może podnosić jego samoocenę. Rolą rodziny jest także nie pozwalanie na podejmowanie ważnych decyzji życiowych w trakcie trwania choroby.

Leave a Reply