RSS
people

Czym jest bulimia?

Bulimia charakteryzuje się nagłymi napadami apetytu, które prowadzą do szybkiego pochłaniania ogromnej ilości jedzenia za jednym razem, aż do poczucia znacznego przejedzenia. Następnie, zaraz po ataku, osoba wymiotuje, aby pozbyć się całej treści żołądka, by nie została ona strawiona i nie spowodowała zwiększenia masy ciała.

Bulimia ma swoje podłoże w braku akceptacji samej(samego) siebie, problemów w rodzinie, nieprawidłowego działania ośrodka odpowiedzialnego za informowanie organizmu o nasyceniu, problemy emocjonalne

Bulimia ma także podłoże genetyczne. Skłonności do zachorowań mogą wykazywać osoby w których rodzinie występowała depresja bądź otyłość. Zazwyczaj na bulimię cierpią kobiety.

O zachorowanie na bulimię możemy podejrzewać osoby, które często zjadają bardzo dużą ilość posiłku, w granicach kilku tysięcy kalorii jednorazowo, wręcz obżerają się, a mimo to nie tyją. Należy zwrócić uwagę czy osoba taka, zaraz po skończeniu posiłku nie wychodzi do łazienki, bądź na zewnątrz (na rzekomy „spacer”), nie używa dużej ilości środków przeczyszczających, czy jest na ciągłej diecie.

Skutkami bulimii są m. in. niedobory witamin, osłabienie, odwodnienie, drażliwość, niepokój, problemy trawienne, bóle głowy, niskie ciśnienie krwi, problemy z regularnym miesiączkowaniem, rany i blizny na dłoniach, spowodowane powodowanie wymiotów, uszkodzone szkliwo, spuchnięta twarz, popękane naczynka w gałkach ocznych, rozciągnięty żołądek, problemy z wydolnością serca i wątroby, zgaga, depresja

Najważniejszym punktem leczenia jest psychoterapia, wspomagana jest ona jednak odpowiednimi lekami.

 

 

Leave a Reply