RSS
people

Anoreksja – opis i objawy

Anoreksja to choroba przejawiająca się wstrętem do jedzenia. Jej nazwa pochodzi od greckiego an– brak oraz orexis – apetyt. Osoba na  nią cierpiąca dąży do ciągłego spadku wagi. Spowodowane jest to fałszywym postrzeganiem własnego ciała. Osoba taka postrzega się  ciągle jako zbyt grubą. Zaburzenie to dotyka najczęściej osoby między 14 a 18 rokiem życia i zazwyczaj nie zaczyna się później, niż po 25 roku życia.

Osoba cierpiąca na anoreksję zazwyczaj odczuwa potrzebę kontroli. Chory  rezygnuje z przyjmowania wysokokalorycznych posiłków, często także mięsa, oraz stopniowo zmniejsza porcje. Ponieważ anoreksja ma wiele typów,  oraz wiele przyczyn, często jej rozwój i przebieg u osób jest różny. Często z czasem występuje na przemian z bulimią lub kompulsywnym objadaniem się,  albo też całkowicie się w nie zmienia.

Obecnie jedną z przyczyn zachorowań są media i przedstawiany w nich „ideał” ludzkiego ciała, a co za tym idzie dążenie osiągnięcia ideału.

Anoreksja jest chorobą trudną do zdiagnozowania, ponieważ spadek wagi może być wynikiem wielu różnych czynników, choćby jakiejś choroby fizycznej, podobnie nie każdy brak apetytu musi oznaczać jadłowstręt. Jednak podejrzenia anoreksji możemy snuć gdy:

– występuje ogromny strach przed przytyciem, nawet o kilogram, nawet jeśli dana osoba ma niedowagę;

– występuje ciągłe dążenie do spadku wagi, pomimo osiągniecia pierwotnie zakładanej  i ciągłe stawianie sobie celu coraz niżej.

– BMI jest równy lub mniejszy od 17,5;

– występują zaburzenia w postrzeganiu własnej sylwetki, ciągle uważając ją za zbyt grubą

–  lekceważy skutki nagłego spadku wagi

– częsty bądź ciągły zanik miesiączki

– obsesja na punkcie jedzenia, rozmawianie o nim, przygotowywanie posiłków dla innych,czytanie na temat posiłków, liczenie kalorii

– jedzenie w samotności, ukrywanie jedzenia,

 

Przyjmuje się występowanie dwóch postaci anoreksji:

Restrykcyjna gdy chory ogranicza jedzenie do bardzo małych ilości i stosuje środki przeczyszczające.

Bulimiczna gdy poza ograniczaniem jedzenia występują okresy nadmiernego objadania się, po czym często prowokowane są wymioty.

 

Leave a Reply